FIRST Vakfı, gençlerin bilim ve teknolojiye olan ilgisini ve katılımını arttırmak amacıyla 1989’da kurulmuştur. FIRST; gençlerin özgüven, bilgi ve yaşam becerilerini geliştirirken aynı zamanda fen, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında eğitim/kariyer fırsatları aramaya motive eden yenilikçi programlar düzenler.

FIRST robottan çok daha fazlasıdır. FIRST’e katılımın öğrencileri STEM ile ilgili alanlarda eğitim ve kariyer yapmaya teşvik ettiği, lider ve yenilikçi olmak konusunda ilham verdiği, 21. yüzyıl becerilerini geliştirdiği kanıtlanmıştır

Sporun heyecanını bilim ve teknolojinin zorluklarıyla birleştiren FRC (FIRST Robotics Competition) turnuvası, 1992’den beri her yıl düzenlenmektedir. Lise çağına hitap eden en prestijli robotik turnuvası olarak bilinen FRC’ye tüm dünyadan 350.000’den fazla öğrenci katılım göstermektedir. Sıkı kurallar, sınırlı kaynaklar ve yoğun bir altı haftalık süreyle sınırlanmış takımlar; “marka” tasarlamak, ekip çalışması becerileri geliştirmek ve zorlayıcı maçlar için endüstriyel boyutlu robotlar inşa edip programlamakla yükümlüdürler. Bu turnuva, bir öğrencinin edinebileceği mühendisliğe en yakın deneyimdir. Gönüllü mesleki rehberler, her takıma rehberlik etmek için zaman ve yeteneklerini ödünç verirler. Her sezon, heyecanlı bir FIRST Şampiyonası ile biter.