VII. Genç Diplomatlar Konferansı

Bu yıl yedincisi düzenlenen Genç Diplomatlar Konferansı başladı!

Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip etmeyi unutmayın!

      

Genç Diplomatlar

Sorunlara Genç Çözümler Bulmak İçin Toplandı

Bu yıl yedincisi düzenlenen Genç Diplomatlar Konferansı her yıl olduğu gibi coşku ile başladı.

Bu yıl yedincisi düzenlenen, ilk kez online olarak gerçekleşen Genç Diplomatlar Konferansı, Türkiye’nin farklı şehirlerinden 63 farklı kampüsten 126 farklı delegenin katılımı ile başladı. “Pandemide Dünya” konulu konferans, her yıl olduğu gibi bu yıl da Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenimiz Sayın Emine Aktaş’ın konuşması ile başladı. Nazım Hikmet’in dizesi “Yaşamak ne güzel şey!” diyerek konuşmasına başlayan Emine Aktaş tüm insanlığın en büyük değeri olan yaşamın korunmasında emek ve mücadele verilen sağlık çalışanlarına minnettarlığını dile getirdi. Konuşmasını Nazım Hikmet’in “Nerden Gelip Nereye Gidiyoruz?” dizeleri ile bitirdi. Emine Aktaş’a bu konuşması için minnettarız.

Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi ve delegeler adına sağlık çalışanlarına teşekkür ediyoruz. Vefat eden çalışanları saygıyla anıyoruz.

Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu’nu saygıyla anıyoruz.

Özlem DAĞ

Genel müdürümüz Özlem Dağ; konuşmasına sağlık çalışanlarımızın COVID-19 ile mücadelede en ön safta bulunduğuna dikkat çekerek, hepsine olan minnettarlığından bahsederek başladı. Pandemi sürecinde tıp dünyasının kenetlendiğini, çözüme ancak akıl ve bilimle hareket edilebildiği için ulaşabildiğini ifade etti. Bu kenetlenmenin aynı şekilde eğitim sektörü için de geçerli olduğuna dikkat çekti. Konuşmasını gençlerin yeni süreçlere bilgi birikimleriyle ve donanımlarıyla liderlik edeceğini söyleyerek sonlandırdı.

Hüseyin YÜCEL

COVID-19’un hayatımızın her noktasını doğrudan etkilediğini ve son bir yıldır pandeminin bir numaralı gündem maddesi olduğundan bahsederek konuşmasına başlayan Sayın Hüseyin Yücel, biz gençlere seslenerek ileride içinde bulunduğumuz bu döneme baktığımızda birçok a için bu dönemin bir kırılma noktası olduğunu göreceğimizi dile getirdi. Bunun temel sebebini ise teknolojinin aktif bir şekilde kullanımına bağladı. Artık eğitimin eskisi gibi olmayacağını, yeni bir döneme geçtiğimizin altını çizerek devam etti. Konuşmasında en dikkat çeken nokta gelecek nesillerin okula sadece proje yapmak ve sosyalleşmek için gideceğini dile getirmesiydi.

Prof. Dr. Şirin KARADENİZ

Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şirin Karadeniz, pandemi dönemini ele aldığı konuşmasında dünya çapında öğrencilerin yaşadığı zorluklara değindi. Eğitime ulaşamayan ve aile içi şiddete maruz kalan çocuklar için fırsat eşitliğinin önemini savundu ve eğitimin tekrardan çok yönlü ve kapsayıcı biçimde ele alınması gerektiğine vurgu yaptı. Konuşmasını seneye VIII. Genç Diplomatlar Konferansını tekrar Bahçeşehir Üniversitesinde gerçekleştirme temennisi ile bitirdi.

Cem SEYMEN

Gazete ve INTEGRA’nın abisi Cem Seymen, INTEGRA’nın onun için bir aile gibi olduğunu belirterek, biz gençlere seslenerek başladı konuşmasına.  Konuşması boyunca yeni gerçekliğe adapte olan, çözüm üreten ve en önemlisi (de) cevap bekleyen değil arayan bireyler olmamız gerektiği vurgulayan Cem Seymen, bu yolda bilimden şaşmamamız gerektiğini belirtti. Sözlerini “Bilim toplumumuzda baş tacı edilmeli.” diyerek destekledi.

Konuşmasında fırsat eşitsizliğine maruz kalan çocuklar için sosyal ve ekonomik dengenin sağlanması gerektiğine de değinen Seymen, konuşmasını şu tavsiye ile bitirdi: “Kendi hayatınızın mimarı olun.”.

Prof. Dr. Türker KILIÇ

Sayın Türker Kılıç konuşmasının başında pandemi sebebiyle artık bildiklerimizin değiştiğini ve çok hızlı bir değişim içerisinde olduğumuzu çeşitli örneklemelere başvurarak anlattı. Konuşmasının genelinde daha bilimsel bilgilere ve terimlere yer vererek hem pandemi süreci hem de sonrasında olabilecekler hakkında bilgi birikimimizin artmasını sağladı. Beyin ve Sinir Cerrahı Uzmanı Türker Kılıç önceki konuşmalardan farklı bir bakış açısıyla yaklaşıyor pandemiye.

Semih TAREEN

Sayın Virolog Semih Tareen iyi temennileri ve İzmir depremi kazazedelerine geçmiş olsun dilekleri ile konuşmasına başladı. Bize altın tavsiyeler veren Semih Tareen, “Bilim, ömür boyu süren bilgi selidir.” sözleri ile bilimin peşinden şaşmamamızı istedi ve bilimin gelecek kuşaklarına aktarmanın ne kadar önemli olduğunu belirtti. 

Semih Tareen konuşmasını yüz yüze buluşma isteği ile bitirdi. Umarız ki pandemi sonrasında kendisini okulumuz Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesinde ağırlayabiliriz.

Power Up Bahçeşehir

Gökçe Elif Eyüboğlu önderliğinde, mesafelerin sanatı gölgelemesini önleyerek grubumuz Power Up Bahçeşehir’in performansları delegelerle buluştu. 

Ayben Yıldız ve Eylül Erçin’in solistliğini; Bora Durmuş, Ege Kabasakaloğlu ve Tolga Avkan’ın gitaristliğini; Doğa Başkan’ın piyanistliğini ve Ömer Yalçın’ın bateristliğini yaptığı grup ilk performanslarında Lady Gaga ve Bradley Cooper’ın seslendirdiği “Shallow” adlı şarkıyı söyledi. İkinci performanslarında ise pandemi sürecindeki dünyaya ithafen Adamlar grubunun seslendirdiği “Koca Yaşlı Şişko Dünya” parçasını seslendirdiler.

Power Up’a bu güzel gösteri için teşekkür ediyoruz.

Orkun IŞITMAK

INTEGRA’nın bir üyesi olan sosyal medya içerik üreticisi Orkun Işıtmak, VII. Genç Diplomatlar Konferansına konuk oldu. Kendisine pandeminin sosyal medyayı ve sosyal yaşantımızı nasıl etkilediği soruldu. Işıtmak’a göre, bu dönemde üretilen içerik sayısı çok fazla, ve hızla artıyor. Aynı zamanda sosyal medya kullanıcılarının odaklanma süreleri kısalıyor, kullanıcılar kısa videolar izlemeyi tercih ediyor. 

Orkun Işıtmak sözlerini, internet ve sosyal medyanın bilinçli kullanılması gerektiğini belirterek bitirdi.

Orkun Işıtmak’a konuk olduğu için teşekkür ediyoruz.

Genel Oturumlar

Bu yılki Genç Diplomatlar Konferansımızın konusu olan Pandemide Dünya, üç ana başlık altında incelendi: Pandemide Ekonomi, Pandemide Eğitim ve Paradigma Değişimi, Pandemide Sağlık ve Sosyal Hayat. 

Önceki konferanslarda farklı olarak her ülkeyi altı delege temsil etmekte ve her ana başlık için iki delege konuşma yapıyor.

21 delegasyondan oluşan Genel Oturum yaklaşık bir saat sürdü ve her delegasyona konuşmaları toplam 150 saniye süre verildi.

Dikkat Çeken Bazı Noktalar

Flag: United States on JoyPixels 6.0 ABD: “En büyük eksiklikler online eğitime hazır olmadığımızdan kaynaklandı.”

Flag: Belgium on JoyPixels 6.0 Belçika: “Gerekli planlama ve önlemler ile bu salgını atlatacağımızdan hiç kuşkumuz yok.”

Flag: China on JoyPixels 6.0 Çin: “Geleceğimiz için hep beraber, el ele.”

Flag: France on JoyPixels 6.0 Fransa: “Sorumluluk duygusu gösterilmeli ve bilim insanlarının tavsiyelerine uyulmalı.”

Flag: United Kingdom on JoyPixels 6.0 Birleşik Krallık: “Bu zorlu pandemi sürecinde dahi, eğitim her çocuğun hakkıdır ve önceliğimiz tüm öğrencilerimizin okullarına dönebilmesiydi.”

Flag: Italy on JoyPixels 6.0 İtalya: “Önceliğimiz; eğitim olanakları geniş ve ekonomisi sağlam olan, en önemlisi de tüm insanlığın güvende ve sağlıklı olduğu bir dünya.”

Komitelerde Göze Çarpanlar

Pandemide Ekonomi

Flag: Germany on JoyPixels 6.0 Almanya: 

Özellikle Şubat ve Mart aylarında ekonomimiz sarsıldı ve büyüme oranımız düştü, ancak Mayıs ayındaki devlet tarafından sağlanan destek paketleri sayesinde Haziran ve Temmuz aylarında özellikle sanayi alanında küçülme durakladı.  Salgın başlangıcında geç kalmadan hayata geçirilen yardımlar ile toplu işten çıkarmalar ve iflaslar önlendi. İşçi maaşlarının büyük miktarının ödenmesi sağlandı. Ekonominin düzelmesi ile yardıma ihtiyacı olan işçi sayısı azaldı.

Flag: France on JoyPixels 6.0 Fransa:

20 milyondan fazla kişiyi etkileyen yeni önlemler sonucu dayanışma fonu kuruldu. Bu önlemlerden etkilenen işletmeler sosyal güvenlik ödemelerinden muaf tutuldu. Özellikle pandemiden en çok etkilenen turizm, kültür ve spor alanlarındaki işletmelere yaşadıkları ciro kaybını hafifletmek için yardım fonları oluşturuldu. Uzun vadede on binlerce iflas gerçekleşmesi, yüz binlerce insanın işsiz kalması yerine kısa vadede ekonomik zorluklarla mücadele ederek yardım fonları verilmesi gerekmektedir.

Flag: South Africa on JoyPixels 6.0 Güney Afrika:

Gelişmiş ve güçlü ekonomiye sahip ülkeler, kendi ihtiyaçlarını karşılamalarının yanı sıra Afrika ülkeleri gibi ekonomik durumu yeterli tıbbi malzeme alımı için yeterli olmayan ülkelere destek sağlamalıdır. Ülkemizden temin ettikleri yer altı ve yer üstü kaynakları ile ekonomik durumlarını iyileştiren ülkelerin, bu ticaretin karşılığını vermelidir.

Flag: South Korea on JoyPixels 6.0 Güney Kore:

Pandemi politikalarımızın amacı, büyüme ivmemizi olabildiğince hızlı geri kazanmak olmuştur. Değişen Dünya’ya ayak uydurabilmek için endüstriyel inovasyona yatırım yaparak ekonomiyi güçlendirmek, sağlam bir temel üzerinde sürdürülebilir bir ekonomi inşa etmek asıl amacımızdır.

Flag: India on JoyPixels 6.0 Hindistan:

Pandemi, ekonomimiz için mevcut olan risklerin daha da büyümesine neden oldu. Pandemi nedeniyle ülkeye döviz girişi azaldı. Turizm sezonunda hedeflenen döviz kazanımının sağlanmamasına ve döviz rezervinin ciddi miktarda azalmasına rağmen ödenmesi gereken dış borçlar nedeniyle para basılmak zorunda kalındı. Bunun sonucu olarak da enflasyonda ciddi bir yükselme yaşandı.

Flag: United Kingdom on JoyPixels 6.0 Birleşik Krallık:

Halkımızın büyük kısmının hizmet sektöründe çalışmasına rağmen, ekonomimiz pandemiden beklenildiği kadar zarar görmedi. Bunun sebebi sanayi devriminden bu yana güçlü bir ekonomiye sahip olmamız. Artık globalleşen değil, globalleşmiş bir Dünya’da yaşıyoruz. Ekonomik problemlerimizi monetar politikalarla çözemeyiz. Artık global bir pazar oluşturarak “bir” olmak zorundayız.

Flag: Turkey on JoyPixels 6.0 Türkiye:

Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler halihazırda var olan sosyal ve ekonomik problemleri nedeniyle daha kırılgan bir ekonomiye sahipti. Bu nedenle pandemi sonucu gerçekleşen ekonomik krizden gelişmiş ülkelere kıyasla daha fazla etkilendiler. Bu krizi aşmak için geçmişte Dünya çapında gerçekleşen ekonomik krizlerden ders çıkarılmalı; sağlık, bilişim gibi katma değeri yüksek alanlara öncelik verilmelidir.

 

Pandemide Sağlık ve Sosyal Hayat

Flag: United Kingdom on JoyPixels 6.0 Birleşik Krallık:

Virüsün mutasyon geçirme riskini göze alarak, sürü bağışıklığı politikası izlendi. Bu politika iki biçimde uygulanabilirdi. İlki bütün bireylere aşı vurmaktı ki ülkemiz aşı çalışmalarının yakın zamanda olumlu sonuç vermeyeceğini öngördü ve bu öngörünün doğruluğu daha sonra anlaşıldı. İkincisi yöntem ise vatandaşların virüsün en az tehlikeli formunda vücutlarına alıp bağışıklık geliştirmeleriydi. Bu politikanın izlenmesi kararlaştırıldı, bu nedenle dükkanlar kademeli biçimde kapatıldı ve halkın yeni normallere alışması sağlandı.

Flag: Netherlands on JoyPixels 6.0 Hollanda: 

Sigara, alkol ve madde kullanımının halkımızın sağlığını pandemi sürecinde tehlikeye attığının farkındayız. Bunun önüne geçmek amacıyla saat akşam sekizden sonra alkollü içki satışı yasaklandı. Aynı zamanda sosyal mesafenin öneminin nedeniyle cenaze merasimlerinde en fazla 30, evlenme merasimlerinde en fazla 20 kişi ve ev ziyaretlerinde en fazla 5 kişi bulunma koşulu getirildi.

Flag: China on JoyPixels 6.0 Çin:

2003-2004 yıllarında SARS hastalığı ile boğuşan ülkemiz, halk sağlığı sisteminde reformlara gitti ve olası pandemi durumuna karşın önlemler alındı. Bu önlemler ışığında eyaletlere giriş çıkışlar kısıtlandı ve turistik alanlara girişler yasaklandı.

Flag: Iran on JoyPixels 6.0 İran:

Virüs, ülkemize geldiğinde uzun süre için ekonomik kaygılarla gerekli önlemler alınmadı. Halk yeterli miktarda bilgilendirilmedi, dini gerekçelerle karantinaya girilmedi ve halka karşı şeffaf olunmadı. Halkın sağlıklı ve güvenli yaşama özgürlüğü elinden alındı.

Flag: Canada on JoyPixels 6.0 Kanada:

Vatandaşlarımızın psikolojik durumlarına önem gösteriyor ve beş dakikada cevaplayabilecekleri psikolojik sağlıklarını anlamaya yönelik testler sunuyoruz. Vatandaşlarımız istedikleri saatte, ücretsiz olarak telekomünikasyon yoluyla psikologlar ile konuşabilirler. Bu sayede insanların evde kalmalarını da kolaylaştırmış oluyoruz.

Flag: South Korea on JoyPixels 6.0 Güney Kore:

Günde en fazla test yapan ülke konumunda olan Güney Kore’de hızlı test uygulanması yapılmaktadır. Hasta vatandaşlarımızın ayrım gözetmeksizin karantinaya alınması ve halkımızın bilinçlendirilmesi sayesinde günlük vaka sayısı 100’ün altında tutulmaktadır. 

Flag: South Africa on JoyPixels 6.0 Güney Afrika:

Ülkemizde, iktidar veya muhalefet fark etmeksizin siyasal birlik kuruldu ve ülkedeki dini liderlerin de onayı alınarak toplu ibadetler engellendi. Her vatandaşımızın sağlık hizmetine rahatça ulaşabilmesi için mobil sağlık üniteleri kuruldu. Bu üniteler sayesinde hastaneye ulaşım imkanı zor olan vatandaşlarımızın tedavi ve ilaca ulaşması sağlanmıştır.

 

Pandemide Eğitim ve Paradigma Değişimi

Flag: Germany on JoyPixels 6.0 Almanya:

Almanya’da eğitim eyaletlere göre farklılık göstermektedir. Ülkemiz, 16 eyaletinden en az vakaya sahip eyaleti olan Mecklenburg-Vorpommern’de yüz yüze eğitime başlamıştır. Okullar içerisinde çok sert kurallar uygulanmıştır. Öğrenciler, gruplara ayırılarak kullanarak farklı gruplardaki öğrencilerin birbiriyle sosyal teması engellenmiş oldu. Bu uygulama sayesinde bir grupta vaka çıktığında sadece virüsün yayılımı kısıtlanmış ve bulaşma riski azaltılmış oldu. Aynı zamanda devlet desteği ile maddi durumu yetersiz öğrencilere ücretsiz olarak bilgisayar dağıtıldı.

Flag: Azerbaijan on JoyPixels 6.0 Azerbaycan:

Yüz yüze eğitime 3 Mart’ta ara verilmiştir. 11 Mart’ta devlet televizyonunda “Ders Vakti” adıyla müfredata uygun yayın başlamıştır. Televizyon dersleri aynı şekilde bakanlığın YouTube kanalına, Ders Vakti’nin Facebook sayfasına ve video ders portalına yüklenmiştir. Sürecin devamında uzaktan eğitimi iyileştirmek adına “Virtual Mektep” adında milli bir platform kullanılmıştır. Sonrasında 15 Eylül’de okullar yüz yüze eğitime karma olarak açılmış fakat sonrasında artan vakalar sebebiyle kapatılmak zorunda kalmıştır.

Flag: Belgium on JoyPixels 6.0 Belçika:

Ülkemizde kullanıma başlayan risk renk kodu sistemi sayesinde okullar tamamen tatil edilmedi ve sistem sayesinde bulaşma riski azaltıldı. Ancak devlet okullarının uzaktan eğitimde müfredatta ilerlememesi, özel okulların ise yeni konular işlemeye devam etmesi eğitimde eşitsizliğe yol açmıştır. Bu durum sonrasında Belçika yerli eğitim aracını kurmuştur.

Flag: Finland on JoyPixels 6.0 Finlandiya:

Finlandiya’nın kendi özgün eğitim sisteminde ev ödevi ve sınavların olmaması öğrencilerin psikolojilerinin diğer ülkelere göre daha iyi bir seviyede kalmasını sağladı. Halihazırda okullarda aktif bir şekilde görev yapan psikolojik danışmanlara ek olarak öğretmenler de öğrencilere psikolojik açıdan destek oldu. Devlet tarafından 18 yaş altının psikolog ücretinin karşılanması gerektiği, okullarda ek rehberlik dersi olması gerektiği gibi önerilerde bulunuldu. Ayrıca devlet okullarının özel okullar karşısında geride kalarak ortaya çıkan eğitim eşitsizliğine karşı maddi ve manevi yardımın sağlanması için önerilerde bulunulmuştur.

Flag: Canada on JoyPixels 6.0 Kanada:

Ülkemiz, pandemi sürecinde, öğrencilerini hem akademik hem de sosyal şekilde geliştirmeye devam etmektedir. Okul dışı aktiviteleri fazlasıyla aktiftir. Eğitimin önündeki en büyük engel olan maddiyat problemi, eğitime dair tüm hizmetler ücretsiz yapılarak çözülmüştür. 8 Eylül’e kadar uzaktan devam eden eğitim süreci sonrasında sistem, kontrollü bir şekilde yüz yüze eğitime dönmüştür. Süreç sonunda okulların açılmasında oktet sistemi ve karma eğitim uygulaması olarak iki farklı yol izlendi. Bu ygulamalarda olabildiğince az öğrenci bir araya getirilerek bulaş riski olabildiğince azaltılmıştır.

Flag: France on JoyPixels 6.0 Fransa:

Eğitim, tam günlük sokağa çıkma yasağına rağmen yüz yüze olarak devam etmektedir. Fransız hükümetinin yüz yüze eğitim konusundaki ısrarcılığına karşın eğitimcilerden ve halk bu durumu protesto etmiştir. Sağlanan maddi destekle eğitim verilen mecralarda eksikler tamamlanmaktadır. AntiCovid uygulaması sayesinde bulaşma riski sosyal alanlar ve okullarda azaltılmıştır. Çeşitli web siteleri ve uygulamalarla öğrencilerin ihtiyaçları ve eksikleri de çevrimiçi bir şekilde düzenli olarak karşılanmaktadır.

Flag: China on JoyPixels 6.0 Çin:

Uzaktan eğitimde karşılaşılan en önemli sorun sorun yaşa bağlı olarak bazı teknolojik becerilerin kazanımı oldu. Öğretmenler, online derslerde sınıf içi otoriteyi sağlamakta bir hayli zorluk çekti. Öğrenciler ise dikkatlerini toplayabilmekte zorluk yaşadılar. Bu yüzden dersler daha çok soru cevap, animasyon veya video eşliğinde işlendi. Online eğitimde, 2016 yılından bu yana kullanılan yerli uygulamalardan yararlanıldı.  Bu süreçte üniversitelerdeki yabancı öğrenciler için online eğitim sürerken, yerli öğrenciler ise uygulamalı dersler için okula gidiyorlar.

 

Sesi, müziği,ve fikirleri ile kamera önü ve arkasında emeği olan, organizasyonda katkısı bulunan herkese teşekkür ederiz. Seneye görüşmek dileğiyle…

Emeği Geçenler:

Kıvanç Toper 

Emine Malçık 

Mehmet Ersoy

💻 Dizayn: Kıvanç Toper