Sosyal Sorumluluk & Farkındalık

3646 INTEGRA, robota önem verdiği kadar bilimi yaymaya ve FIRST değerlerini topluma anlatmaya da değer verir. Bu doğrultuda birçok sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirmiş ve gerçekleştirmektedir.

Bu projeler arasında, ülkenin dört bir yanını aylar boyunca dolaşıp öğrencilere ilim merakı aşılayan INTEGRA Bilim Tırı’nın yanı sıra Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kaçak mültecileri daha rahat ve ekonomik bir şekilde tespit edebilmesi adına geliştirdiğimiz, Tübitak tarafından Enerji Verimliliği Proje Yarışması kapsamında birinci olan projemiz de vardır.

Düzenli olarak ürettiğimiz kuş evleri ormanlara, oyuncak bebek evleri ise LÖSEV‘e bağış olarak gönderilir. Onlarca okulda bizden yaşça küçük kardeşlerimize takımımız tarafından FIRST ve Robotik konularında sunumlar yapılır.

Daha güncel projelerimizden bahsetmek gerekirse devlet okullarına bağışladığımız ve kurduğumuz bilgisayar laboratuvarları veya FIRST’ü yaymak amacıyla yerden 30.000 metre yükseklikteki jet rüzgârlarına bir balon aracılığıyla ulaştırdığımız kâğıt uçaklar örnek verilebilir. Bu uçaklar takımımızdan ve bazı değerlerden bahsetmekle birlikte düşük basınç sahibi bu rüzgâr akımlarıyla başka kıtalara dahi hasar almadan ulaşabilir.

Şubat ayının soğuk bir gününde sondaj kuyusuna düşüp mahsur kalan Kuyu köpeğin kurtarılmasında büyük rol oynayan takımımız, sosyal medya aracılığıyla sesini geniş çaplı olarak duyurmayı başarmıştır. Böylelikle de, robotik faaliyetlerini ülkenin her bir köşesine yaymak adına büyük bir fırsat elde etmiştir.

Bu yaptıklarımız arasında en çok önem verdiklerimizden biri ise müfredat üzerine yaptığımız çalışmalardır. Talim Terbiye Kurulu’ndan onay almış ve bizzat takım üyeleri tarafından yazılmış olan yeni robotik/STEM destekli müfredatımız, ilerleyen senelerde ülkemizdeki liselerde okutulacaktır.