Takımımız

3646 INTEGRA, Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencileri tarafından 2011 yılında kuruldu. Türkiye’de kurulmuş olan ilk FRC takımlarından biri olan takım ülkemizdeki STEM eğitiminin de öncülüğünü yapmaktadır. INTEGRA, benimsediği toplumsal görevleri yerine getirirken hem başkaları üzerinde oldukça büyük bir etki yaratmış, hem de kendini yıllar içinde birçok yönden geliştirmiştir. Başlangıçta takımın biri kız olmak üzere 5 üyesi bulunurken, günümüzde 20 kişilik takımın yarısını kız popülasyonu oluşturmaktadır.

Takımımızın her bir üyesi, Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden gelen yatılı öğrencilerdir. Bu durum, takımın ülke çapında çok çeşitli insanlarla temas kurmasına olanak sağlamakta, ancak bazı eksileri de beraberinde getirmektedir. İnşa sezonunda takım, üyelerin konaklaması ve yemek masrafları dâhil olmak üzere ihtiyaç duydukları her türlü ihtiyacı bir şekilde karşılamalıdır. Bu gibi sıkıntılar üyelerin sponsor bulma konusunda oldukça çaba harcamasına neden olmaktadır.

INTEGRA’nın karşı karşıya kaldığı en cesaret kırıcı problem, FRC konusundaki toplumsal yanlış anlamalardır. Sınavlarda elde edilen yüksek puanların başarının mutlak göstergesi olduğu düşünülen ülkemizde, FRC’nin dikkat dağıtıcı olarak görüldüğü olmuştur. INTEGRA’nın misyonu, toplumda FRC ve FIRST’ün mesajlarının doğru bir şekilde anlaşılmasını sağlamaktır.

INTEGRA üyeleri olarak, hepimiz farklı beceri ve ilgi alanlarına sahibiz. İşleri en planlı ve en verimli şekilde halledebilmek için de altı alt gruba ayrılarak çalışmaları sürdürmekteyiz. Bunlar: Sponsorluk Ekibi, Mekanik Ekibi, Elektronik ve Programlama Ekibi, Sunum Ekibi, (Robot) Sürücü Ekibi ve Emniyet Ekibidir. Bu gruplardan bazıları gerekli zamanlarda birlikte çalışır ve her öğrenci bu gruplardan en az ikisine mensuptur.

Rookie(çaylak) üyeler daima bir önceki yıl FLL turnuvasına katılarak yeterince FIRST deneyimi kazanmış 10. sınıf öğrencileri arasından seçilir. Ekip üyeleri INTEGRA ile 2 yıl boyunca çalışır, ilk yıllarında INTEGRA’nın mezunlarından onlara ulaşmış olan her şeyi öğrenirler. İkinci yıllarında ise yeni gelen üyeleri eğitip takımı yönetirler. Bu sürdürülebilir sistem INTEGRA’nın devamlı büyümesine ve istikrarlı bir formasyona sahip olmasına olanak tanır.